eukalyptus
15. 2. 2024
Silice nebo éterický olej? Co je správně? Kdo se v tom má vyznat. Silice, éterický olej, esenciální olej, vonný olej... Co je co a proč?
JAK TO TEDY JE
Termíny „esenciální olej“ a „éterický olej“ jsou často používány jako synonyma, ale mnohem přesnější je výraz éterický olej (EO), který lépe vystihuje charakter látky,
a totiž těkavost.
Silice jsou koncentrované aromatické látky, které se nacházejí v rostlinách. Jedná se o směs těkavých a aromatických sloučenin, jako jsou terpeny, fenoly, alkoholy a další.
Éterické oleje se o látky získané z rostlinných materiálů pomocí destilace, lisování nebo extrakce.
Jsou získávány z různých částí rostlin, včetně květů, listů, kůry, kořenů a semen.
Éterické oleje jsou tvořeny převážně aromatickými sloučeninami, jako jsou terpeny, fenoly, aldehydy, ketony a alkoholy.
Vonný olej, vonná kompozice již nemá s čistým éterickým olejem nic společného, je to označení aromatické směsi, která může být přírodně identická, nebo i syntetická, naředěná rostlinnými oleji apod.
ylang-ylang
ODKUD SE BERE VŮNĚ?
Éterické oleje voní díky obsahu aromatických látek a sloučenin v rostlinných materiálech, ze kterých byly získány. Tyto látky jsou zodpovědné za charakteristické vůně jednotlivých éterických olejů.
Každý éterický olej má svoje specifické složení aromatických látek, které se proměňují v závislosti na půdě, klima, sušení i skladování. Proto stejný druh rostliny pěstovaný na stejném místě, může každou sezónu vonět trochu odlišně.
Mezi nejběžnější typy aromatických sloučenin patří:
Terpeny tvoří největší část složení mnoha éterických olejů. Jsou to hydrokarbony, které se často vyskytují v rostlinných pryskyřicích a olejích.
Např. limonen (nacházející se v citrusových olejích), pinen (většinou v olejích z jehličnatých stromů) a myrcen (často obsažen v olejích z levandule a tymiánu).
Fenoly - například eugenol je fenol, který se nachází v hřebíčkovém oleji, a thymol je fenol, který se nachází v oleji z tymiánu.
Aldehydy způsobují ovocné, květinové nebo kořenité vůně některých éterických olejů. Například citronellal, který dodává citrusovou vůni.
Ketony, alkoholy a estery mohou mít různé vůně, od ovocných po květinové a kořenité.
JAK JE POUŽÍT
Zde je několik běžných způsobů použití éterických olejů na tělo:
Éterické oleje lze smíchat s nosným olejem, jako je mandlový olej, kokosový olej nebo slunečnicový, a použít jako masážní olej.
Tento způsob umožňuje dobrou absorpci éterických olejů skrz pokožku a poskytuje příjemnou relaxaci a vůni během masáže.
Inhalaci (vdechování) EO lze provést pomocí aromalampy, aromadifuzéru, inhalátoru nebo jednoduše přidáním olejů do horké vody.
Pár kapek éterického oleje může být přidáno do horké koupele.
Je důležité EO řádně rozpustit v tuku, jako je rostlinný olej, nebo smetana, aby se zabránilo koncentraci EO v jednom místě, a naopak rozptýlil se do celého objemu vany. Chceme se vyhnout podráždění kůže.
Éterické oleje mohou být přidány do různých kosmetických produktů, jako jsou krémy, pleťové vody, šampony nebo kondicionéry.
Jako obklad lze přikládat hadřík namočený v teplé/studené vodě, ve které je rozpuštěn EO, na konkrétní oblasti těla pro zmírnění bolesti, zánětu nebo podráždění.
mandarinka
PROČ JSOU TAK DRAHÉ?
Spotřeba rostlinného materiálu při výrobě éterických olejů je značná.
Například:
Pro výrobu pomerančového éterického oleje z pomerančové kůry může být potřeba kolem 1 až 2 tuny citrusové kůry k výrobě jednoho litru oleje, v závislosti na obsahu oleje v daném druhu pomerančového ovoce a na konkrétní výrobní metodě.
Tyto údaje jsou orientační a mohou se lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je druh citrusu, jeho pěstování, zralost plodů, zvolená výrobní metoda a další.
U růžového éterického oleje se pro jeho výrobu používá obrovské množství okvětních lístků a je to proce velmi nákladný a složitý.
Konkrétně na EO z Damascénské růže, může být potřeba zhruba 1000 kg květů k výrobě jednoho litru éterického oleje.
Růže, které jsou pěstovány pro výrobu éterických olejů, jsou často pěstovány ve velkých plantážích a sklízejí se ručně v době, kdy jsou květy nejvíce aromatické.
Pro získání jednoho litru éterického oleje z rozmarýnu může být potřeba kolem 15 až 30 kg sušených listů.
Je důležité mít na paměti, že to jsou jen orientační údaje a skutečná spotřeba rostlinného materiálu může být různá v závislosti na mnoha faktorech, včetně obsahu oleje v daném druhu rostliny, způsobu zpracování,
a dalších proměnných výrobního procesu.
levandule
OPRAVDU NE-BEZPEČNÉ?
Pamatujte. Éterické oleje jsou koncentráty vyrobené z obrovského množství rostliné hmoty. Jak už jsme zmínili výše, pro pomerančový olej je to na jednu kapku 1-1,5 kg pomerančové kůry!
Nejbezpečnější éterické oleje:
Levandule (Lavandula angustifolia) je jedním z nejpopulárnějších éterických olejů a je obecně považována za bezpečnou volbu.
Je vhodná pro široké spektrum použití, ošetření drobných ran a popálenin, včetně relaxace a podpory spánku.
Květinový éterický olej z růží (Rosa damascena) je ceněn pro svou krásnou vůni a je často používán ve výrobě parfémů a kosmetických produktů. Vhodně ředěný je považován za bezpečný.
Nejpopulárnější éterický olej z mandarinky (Citrus reticulata) má jemnou a sladkou vůni a je bezpečný i pro děti.
Je často používán k relaxaci a podpoře dobré nálady.
Vůně éterického oleje Tea Tree (Melaleuca alternifolia) je typicky svěží, ostrá a mírně kořenitá. Má charakteristické čisté a osvěžující aroma.
Rizikové éterické oleje:
Některé éterické oleje, jako je například olej z thujonových rostlin (Thuja spp.), obsahují toxické sloučeniny, které mohou být nebezpečné už při přímém kontaktu s kůží.
Éterický olej z hřebíčku (Eugenia caryophyllata) obsahuje vysoce koncentrované fenoly, které mohou být dráždivé pro kůži a sliznice.
Při použití by měl být důkladně ředěn.
Stálezelený keř wintergreen neboli libavka (Gaultheria procumbens), z jehož listí se vyrábí EO, má silný analgetický účinek,
ale také může být toxický, pokud to přeženeme.
Éterický olej ze skořice (Cinnamomum verum nebo Cinnamomum cassia) může být dráždivý pro kůži a sliznice a měl by být naředěn a používán s opatrností.
Neznamená to, že se olej z hřebíčku nebo skořice nesmí používat. Jen je třeba být opatrný, nepoužívat je často a řádně je ředit v nosném oleji.
Je důležité si uvědomit, že bezpečnost používání éterických olejů závisí na správném dávkování, ředění a použití! Každý preferujeme jiné vůně, jsme různě citliví.
Jinak se přistupuje k dítěti, dospělému a pro těhotnou ženu můžeme raději použít hydroláty (nebo také známé jaké květové vody, či esenciální vody).
skořice
Jak éterický olej správně naředit, zjistíte v tabulce ředění olejů, kterou vám mohu poslat emailem. Stačí napsat na masaze@bazalikum.cz.
Éterický olejů je opravdu mnoho, a není lehké se v nich vyznat. Přijďte si do masérny přivonět, k dispozici mám více než 140 druhů olejů a směsí.
© 2018-2024 Bazalikum - Marcela Sovadinová | +420 776 212 787 | masaze@bazalikum.cz | masérna: Mariánské nám. 480/5, Ostrava